SKPST LOK SKPST LOK "WIKING" Szczecin
Szczeciński Klub Pneumatycznego Strzelectwa Terenowego LOK "WIKING"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Sprawdzian do figurek
Autor Wiadomość
Alex 

Dołączył: 07 Gru 2015
Posty: 49
Skąd: Świdwin
Wysłany: 2018-01-31, 08:04   Sprawdzian do figurek

Krzysiek znalazł ciekawy temat na iwebie: sprawdzian do figurek .

link do angielskiej strony: target checker .

W związku z tym, że kilka dni temu dostałem w pracy jedną z najlepszych dostępnych na rynku drukarek 3D to myślę, że dobrze by było wydrukować taki "checker". Tym bardziej, że na początku kwietnia organizujemy zawody.

Jedną sztukę na potrzeby "domowe" zrobię na pewno. Jeżeli klub wyrazi "zapotrzebowanie" to drugą sztukę też się zrobi.
 
 
Krauser 
SKPST
Mirek


Wiek: 55
Dołączył: 04 Lut 2014
Posty: 1572
Wysłany: 2018-01-31, 09:17   

Fajnie. :-D
Najpierw namierz odpowiednią sprężynkę. :-)
_________________
Nadzieja w ciemności się rodzi,
a sen wieczny nasz żywot dopełnia.
 
 
MASZOT 
Administrator
Tomek


Wiek: 51
Dołączył: 03 Lut 2014
Posty: 2402
Skąd: Stargard
Wysłany: 2018-01-31, 16:53   

To co na iwebie omawiają nie widzi mi się. Po "strzale", trzpień który uderza w lizak nie cofa się, powodując mało realne odzwierciedlenie uderzenia śrutu o lizak, kiedy to siła pchająca lizak ustępuje wraz z rozpryskiem na nim śrutu.
Sprawę testera przerabiałem już parę ładnych lat temu. Tak sobie go wyobrażałem:

Założeniem konstrukcji było wykorzystanie bezwładności zbijaka i po pokonaniu oporu sprężyny powrotnej i "wyskoczeniu" przez otwór wylotowy, nastąpiłoby wycofanie go z powrotem do tyłu. Dla przykładu na tej samej zasadzie działają nakłuwacze medyczne do poboru próbki krwi z palca.
Powyższy rysunek jest oczywiście tylko poglądowy aby pokazać zachowanie elementu uderzającego w poszczególnych fazach działania testera.
Poza tym taki tester można wykonać z elementów metalowych, toczonych i będzie on solidniejszy i na pewno dużo tańszy niż drukowany na drukarce 3D.
Akurat dla mnie nie stanowi to problemu aby obliczyć i zaprojektować taki prosty tester.
_________________

Wszyscy wiedzą, że są rzeczy niemożliwe do zrobienia, aż znajdzie się taki, co o tym nie wie i je czyni.
 
 
Alex 

Dołączył: 07 Gru 2015
Posty: 49
Skąd: Świdwin
Wysłany: 2018-02-01, 13:22   

Maszot ma rację, ale tutaj chodzi tylko o sprawdzenie działania mechanizmu celu a nie o symulację uderzenia śrutu w lizak.

Dlatego uważam, że nie ma znaczenia czy trzpień się cofnie czy pozostanie wysunięty z przyrządu. Jeżeli figurka jest sprawna to i tak się przewróci bez względu na zachowanie się trzpienia.
 
 
MASZOT 
Administrator
Tomek


Wiek: 51
Dołączył: 03 Lut 2014
Posty: 2402
Skąd: Stargard
Wysłany: 2018-02-03, 04:54   

No nie do końca tak jest. Wielokrotnie doświadczyliśmy sytuacji, że przy specyficznych warunkach i ustawieniu figurki, po jej trafieniu śrutem, nie przewracała się, a po popchnięciu lizaka prętem bez problemu kładła się. Dlatego istnieje potrzeba odtworzenia jak najbardziej zbliżonych warunków trafienia figurki.
Kolejna sprawa, to energia uderzenia w lizak - musi być, wbrew pozorom, odpowiednio duża. Śrut Exact wystrzelany w prędkością 240m/s, po pokonaniu dystansu 50m, ma jeszcze około 9 dżuli energii! Konstruowanie testerów słabszych mija się więc z celem.
_________________

Wszyscy wiedzą, że są rzeczy niemożliwe do zrobienia, aż znajdzie się taki, co o tym nie wie i je czyni.
 
 
Artkor 
Wiking na wygnaniu


Wiek: 49
Dołączył: 04 Lut 2014
Posty: 443
Skąd: Ostrowite
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2019-04-02, 08:41   

Nagrałem kiedyś filmik pokazujący że wystarczy strzał pod niewielkim kątem i sprawna figurka się nie kładzie, strzelałem z Diany kilkudżulowej.

https://www.youtube.com/watch?v=W2osGkCsHJY
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Wsparcie dla forum zapewnia Speed Computer Service, kontakt: sklep@scs.szczecin.pl