SKPST LOK SKPST LOK "WIKING" Szczecin
Szczeciński Klub Pneumatycznego Strzelectwa Terenowego LOK "WIKING"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Separator ZSW
Autor Wiadomość
MASZOT 
Administrator
Tomek


Wiek: 51
Dołączył: 03 Lut 2014
Posty: 2402
Skąd: Stargard
Wysłany: 2017-06-28, 17:48   Separator ZSW

Zazwyczaj moja ciekawość nie daje się tak po prostu wyłączyć i zawsze bardzo uważnie przyglądam się wokoło starając się wychwycić ciekawe rzeczy, a w szczególności wszelkie nowinki, rozwiązania techniczne. Tak też jest z moją pasją do strzelania, którą po prostu lubię uprawiać nie tylko od strony praktycznej ale też od strony technicznej.
Tak też było tym razem, kiedy postanowiłem wprowadzić w życie projekt czegoś co podpatrzyłem u innych, a dokładniej u naszych wyspiarskich przyjaciół, którzy w strzelectwie terenowym mają dużo większe doświadczenia, zarówno na podłożu umiejętności strzeleckich, jak i wiedzy technicznej.
Odwiedzając wyspy brytyjskie w ramach MŚ, bacznie obserwowałem co kto ma ciekawego w swoim sprzęcie i tak zauważyłem, że Anglicy w ogóle nie używają na swoich wiatrówkach tłumików. Strzelają albo z gołej lufy co jest rzadkością, albo mają założony na wylot lufy separatory wszelkiej maści. Cóż, pomyślałem więc, że coś w tym musi być, bo mało prawdopodobne aby 95% (może i więcej) "herbaciarzy" uległo zbiorowemu "efektowi placebo",wmawiając sobie, że separatory są najlepsze. To doświadczeni zarówno strzelcy, jak i konstruktorzy, którzy przez lata praktyki doszli to takich, a nie innych rozwiązań.
W czasie mojej drugiej wizyty w UK (2012 rok), zauważyłem jak jeden z zawodników, już po zawodach, czyścił separator, który w czasie zawodów upaprał w błocie. Miał go akurat całkowicie rozebranego, więc nie mogłem stracić takiej okazji aby się temu dokładnie przyjrzeć, a że w kieszeni zawsze mam mały notesik na notatki ze strzelań, to i tym razem nie omieszkałem zrobić notatek. Szybciorem zrobiłem odręczny szkic, zdejmując wymiary elementów separatora z wykorzystaniem półcentymetrowej kratki na kartkach notesu (następnym razem wezmę ze sobą papier milimetrowy i mini-suwmiarkę :mrgreen: ).
Po powrocie do domu przerysowałem wszystko na komputerze i tak projekt przeleżał w szufladzie "do dzisiaj".
Na ostatnich zawodach w Łazach trochę pogawędziliśmy z naszymi przyjaciółmi ze Świdwina o wszelkich rozwiązaniach technicznych, o ich projektach i wymieniliśmy się doświadczeniami. Powiedziałem wówczas chłopakom, co widziałem na wyspach, a po powrocie do domu, wysłałem im rzeczony wcześniej schemat separatora. Chłopaki poprawili nieco projekt pod względem technologii wykonania i tak oto powstał nowy separator do "paskudy", który właśnie dzisiaj dostarczył do mnie kurier.

Separator został wykonany ze stali nierdzewnej.


Składa się z dwóch elementów - stożka rozpraszającego powietrze wylatujące za śrutem z lufy oraz tulei z bocznymi otworami do odprowadzania rozpraszanego przez stożek powietrza. Położenie stożka wewnątrz tulei względem wylotu lufy można regulować dzięki czemu można dobrać optymalne ustawienie dające najlepsze efekty.


A tak całość wygląda na karabinku.


Teraz pozostały testy. Na razie jednak aura nie sprzyja (wieje jak cholera). Jak przestrzelam i ustawię optymalnie separator, to napiszę jak się sprawuje. Na razie nasi Koledzy ze Świdwina przetestowali separator u siebie i Mirek (Alex) stwierdził jednoznacznie - cytuję:
"Właśnie jesteśmy z Krzyśkiem po krótkich testach (tarcze na różnym dystansie).
I jak dla nas jest świetnie. Korekta na lunecie to 2-3 kliki na naszym 0 (26m). Żadnych odskoków na dystansie do 40m.
Jest dużo lepiej niż z oryginalnym separatorem.
Ustawiliśmy 5mm z uwzględnieniem korony lufy czyli do początku lufy jest ok 2mm.
Nie będę więcej pisał żeby nie zauroczyć. Widać, że jest potencjał."
_________________

Wszyscy wiedzą, że są rzeczy niemożliwe do zrobienia, aż znajdzie się taki, co o tym nie wie i je czyni.
 
 
lisek 
SKPST
lisek


Wiek: 51
Dołączył: 04 Lut 2014
Posty: 1842
Skąd: Nowogard
Wysłany: 2017-06-28, 18:28   

Kurczę, jak zwykle perfekcyjna robota . Brawo chłopaki.
Szkoda, że u mnie nie da rady założyć. Chyba, że obiorę płaszcz z lufy.
_________________
Steyr LG 110 + Valiant Themys HFT
***** ***

 
 
Mario_64 
SKPST


Dołączył: 12 Lut 2014
Posty: 1537
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2017-06-28, 20:53   

Paskuda w końcu wygląda bardziej paskudnie :)
A tak na poważnie to ten stożek jest pasowany na wcisk w tuleji separatora?
Jak to ustawiasz? W zasadzie powodzenie tych wynalazków jest przy idealnej osiowości względem otworu lufy oraz dobranie odległości stożka od wylotu lufy.
Interesuje mnie jak to sie sprawdzi w realnych warunkach. To może jutro albo w nierdziele postrzelamy na strzelnicy?
_________________

LG 110FT, Domi-Hunter, LP 10, HW 98, Diana 75
 
 
MASZOT 
Administrator
Tomek


Wiek: 51
Dołączył: 03 Lut 2014
Posty: 2402
Skąd: Stargard
Wysłany: 2017-06-28, 21:27   

Jak napisałem, stożek jest regulowany. W tuleję wchodzi ze sporym oporem - jest ciasno spasowany, co gwarantuje właściwą osiowość konstrukcji. Jest dodatkowo od spodu kontrowany na śrubę "robaczkową".
Mam nadzieję - wkrótce testy.


P.S. Mirek wysłał też dla Ciebie dorobiony element palmrestu, a więc masz go u mnie do odbioru.
_________________

Wszyscy wiedzą, że są rzeczy niemożliwe do zrobienia, aż znajdzie się taki, co o tym nie wie i je czyni.
 
 
Alex 

Dołączył: 07 Gru 2015
Posty: 49
Skąd: Świdwin
Wysłany: 2017-06-29, 09:25   

Widzę, że paczka doszła. :-D

Tomek, czekam teraz na testy separatora. A najważniejsze to napisz jak separator pasuje na lufę, czy nie jest za luźny. Jeżeli będzie za luźny to z osiowością będzie lipa. Wtedy potrzebny jest nowy separator z ciaśniejszym otworem lub powiększyć otwór wylotowy we wkładce (teraz jest frezowany na 5mm) który skompensowałby w jakimś stopniu nieosiowość.



Byliśmy z Krzyśkiem drugi raz postrzelać i potestować separator i powiem tak: nadal jestem z niego zadowolony.

Postrzelałem trochę więcej na 40m aby sprawdzić skupienie na tarczy i uważam, że jest dobrze a w porównaniu do oryginalnego separatora czy tłumika bardzo dobrze. Nasze tarcze to Kruger wersja do kpn (czarne pole ~36mm).

Na 40m muszę strzelać 1 dotem a wtedy kropka zajmuje mi sporą część czarnego pola (lunetę mam tak samą jak Tomek). Dodatkowo na tej odległości luneta (x10) robi się ciut za słaba do strzelań typu benchrest. Ale ja jestem zadowolony. Spokojnie 5zł wystarczyłoby do zakrycia przestrzelin.

Wiem, że nie jest to nic nadzwyczajnego bo na forach można pooglądać skupienia na tym dystansie przykrywane 20 groszówką ale ja podchodzę do nich z przymrużeniem oka.

Bez separatora ZSW zawsze był raz na jakiś czas odskok o parę cm z cholera wie jakiego powodu.

Nie kombinowałem nic z odsuwaniem-dosuwaniem wkładki do lufy bo nie sądzę abym uzyskał lepsze skupienie (im krótszy dystans tym jest lepiej a nawet powiem jest bardzo dobrze).


Czekam na prawdziwe testy przeprowadzone przez Tomka, takie z kartką, ołówkiem i komputerowym przetwarzaniem danych :mrgreen: .

Jeżeli Tomek potwierdzi przydatność separatora to będziemy w domu. Dokumentację spalimy, programy z maszyn wykasujemy i trzymamy gęby na kłódkę ;-) .

ps. Grześ możesz kupić podobny separator (dość istotnie się różni - ma trzy komory wylotowe ) na gwint.

Jedyne 60 funciaków + kp.


separator Rowan
 
 
lisek 
SKPST
lisek


Wiek: 51
Dołączył: 04 Lut 2014
Posty: 1842
Skąd: Nowogard
Wysłany: 2017-06-29, 10:12   

Wolę Twój ;-)
_________________
Steyr LG 110 + Valiant Themys HFT
***** ***

 
 
Alex 

Dołączył: 07 Gru 2015
Posty: 49
Skąd: Świdwin
Wysłany: 2017-06-29, 14:07   

Ale mój jest droższy. :mrgreen:
 
 
lisek 
SKPST
lisek


Wiek: 51
Dołączył: 04 Lut 2014
Posty: 1842
Skąd: Nowogard
Wysłany: 2017-06-29, 15:19   

Od czego jest Provident :mrgreen:
_________________
Steyr LG 110 + Valiant Themys HFT
***** ***

 
 
Mario_64 
SKPST


Dołączył: 12 Lut 2014
Posty: 1537
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2017-06-29, 16:26   

Dzięki Mirek za ekspresową produkcję. Rozliczymy się przy kolejnych zawodach.
W razie uruchomienia kolejnej partii tego separatorka będę też zainte.

Pozdr.
_________________

LG 110FT, Domi-Hunter, LP 10, HW 98, Diana 75
 
 
Alex 

Dołączył: 07 Gru 2015
Posty: 49
Skąd: Świdwin
Wysłany: 2017-06-29, 19:16   

Nie przewidujemy wznowienia "produkcji" za dużo z tym jest roboty. Zresztą poczekajmy na wyniki testów Tomka.

Mam nadzieję, że jego wnioski będą podobne do moich wyrażone w czterech słowach: warto mieć separator ZSW.

Ps. Dlaczego separator ma nazwę ZSW? :?:
 
 
MASZOT 
Administrator
Tomek


Wiek: 51
Dołączył: 03 Lut 2014
Posty: 2402
Skąd: Stargard
Wysłany: 2017-06-29, 20:19   

Aaaaa! Mam Was! :mrgreen: Czekałem aż ktoś w końcu zapyta się o to. Podpowiem - nie ma to nic wspólnego z numerami rejestracyjnym samochodów ze Świdwina (tam jest ZSD).
No Panowie - móżdżyć! :evil: Kto odgadnie ma u mnie browara.
_________________

Wszyscy wiedzą, że są rzeczy niemożliwe do zrobienia, aż znajdzie się taki, co o tym nie wie i je czyni.
 
 
lisek 
SKPST
lisek


Wiek: 51
Dołączył: 04 Lut 2014
Posty: 1842
Skąd: Nowogard
Wysłany: 2017-06-29, 20:43   

No właśnie, bo to Świnoujście :mrgreen:

Zautomatyzowany System Wytwarzania ?
_________________
Steyr LG 110 + Valiant Themys HFT
***** ***

 
 
Mario_64 
SKPST


Dołączył: 12 Lut 2014
Posty: 1537
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2017-06-29, 20:51   

Ha, ha, mam
Zajefajny Separator Wystrzału
_________________

LG 110FT, Domi-Hunter, LP 10, HW 98, Diana 75
 
 
MASZOT 
Administrator
Tomek


Wiek: 51
Dołączył: 03 Lut 2014
Posty: 2402
Skąd: Stargard
Wysłany: 2017-06-29, 20:52   

Mariusz blisko ale to nie to.
_________________

Wszyscy wiedzą, że są rzeczy niemożliwe do zrobienia, aż znajdzie się taki, co o tym nie wie i je czyni.
 
 
Alex 

Dołączył: 07 Gru 2015
Posty: 49
Skąd: Świdwin
Wysłany: 2017-06-29, 20:55   

Zaje....sty Separator Wikingów.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Wsparcie dla forum zapewnia Speed Computer Service, kontakt: sklep@scs.szczecin.pl