SKPST LOK SKPST LOK "WIKING" Szczecin
Szczeciński Klub Pneumatycznego Strzelectwa Terenowego LOK "WIKING"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Magazynek na śrut
Autor Wiadomość
Alex 

Dołączył: 07 Gru 2015
Posty: 49
Skąd: Świdwin
Wysłany: 2017-02-01, 14:44   Magazynek na śrut

Od jakiegoś czasu chodził za mną pomysł zrobienia magazynka na śrut.
Z założenia magazynek miał być mocowany do wiatrówki z możliwością szybkiej i prostej zmiany części "magazynującej".

Żeby nie było to pomysł zaczerpnąłem z jakiegoś filmiku oglądanego na youtube tak mniej więcej poł roku temu. Tam magazynek był wydrukowany na drukarce 3D.


Jako że mam dostęp do takiej drukarki to przeprowadziłem kilka prób. Wyniki nie były zbyt zachęcające. W znacznej mierze było to winą tworzywa które wtedy miałem pod ręką ale zniechęciło mnie to na tyle, że zrezygnowałem z drukowania.Po próbach z drukiem wiedziałem, że jedynym sposobem zrobienia magazynka będzie wytoczenie (i /lub frezowanie) z aluminium.
Frezarki CNC i tokarki mam w zakładzie więc kłopotu z tym nie ma.

Największym problemem był czas bo maszyny rzadko stoją bezczynnie. Tak czy siak pomysł zrobienia magazynka odłożyłem na "kiedyś się zrobi".

To kiedyś nadeszło ze dwa tygodnie temu kiedy przeglądając z nudów internety, natknąłem się na tę stronę:

https://sites.google.com/site/theleadshed/


Przypomniało mi się, że "kiedyś" miałem taki magazynek sobie i bratu zrobić.

Projekt z poprawkami zajął mi ze 2 godziny. Szczęśliwie roboty na frezarki i tokarki nie było za wiele, szef na urlopie, aluminiowy wałek też się znalazł. Można było zaczynać.
Wałek jaki miałem miał średnicę 50mm. Przy tej średnicy magazynek ma pojemność 17 szt. śrutu 4,5mm. Można oczywiście zwiększyć pojemność zwiększając średnicę (najprościej) lub komplikując bardziej przez zrobienie dwurzędowego magazynka.

Z bratem doszliśmy do wniosku, że lepiej zrobić po kilka magazynków na 17 szt. śrutu z możliwością szybkiego ich zmieniania na uchwycie.
I tak powstały 2 komplety magazynków tj. dwa uchwyty na szynę z zatrzaskami na kulkę + po 3 magazynki. Waga kompletu (mocowanie+ jeden magazynek ~140gram).

A jak magazynek sprawdza się w praktyce? Powiem jedno słowo: świetnie.

Załadowanie 3 magazynków zajmuje kilka minut a 51 szt. śrutu pozwala już trochę postrzelać. Szczególnie wtedy gdy nie siedzisz przy stole tylko łazisz w terenie.
Indeksacja magazynku zrobiona jest na prostej zasadzie kulki ze sprężynką tak dobraną aby przy obracaniu magazynka było czuć i słychać lekki opór z klikiem.
Samo mocowanie (na dorobionej kostce) do wiatrówki zrobiliśmy pod dolną szynę Styera. Podejrzewam, że mocowanie będzie pasować do wszystkich karabinów które taką szynę posiadają. Można oczywiście wszystkie elementy wypolerować/ zmatować czy anodować-jak kto woli. Też to zrobię "kiedyś" :mrgreen:

Ja wybrałem mocowanie z boku wiatrówki ( jak na filmiku i na zdjęciach) a brat z przodu pod kartuszem. Specjalnego znaczenia to nie ma śrut pobierasz/ładujesz jedną ręką w każdym przypadku.

Załączam krótki filmik (przepraszam za jakość ale nie mam kamery ani statywu) i kilka zdjęć poglądowych.


Magazynek na śrut

Magazynek 1
Magazynek 2
Magazynek 3
Magazynek 4
Magazynek 5
Magazynek 6
Magazynek 7
Magazynek 8
 
 
lisek 
SKPST
lisek


Wiek: 51
Dołączył: 04 Lut 2014
Posty: 1840
Skąd: Nowogard
Wysłany: 2017-02-01, 15:36   

Świetny pomysł i wykonanie :brawo:
Gdybyś miał jeszcze jeden taki zestaw, to chętnie przetestuję.:-)
_________________
Air Arms HFT 500 + Valiant Themys HFT
***** ***

 
 
krystianzach 
SKPST
krystianzach

Wiek: 33
Dołączył: 28 Lip 2014
Posty: 826
Skąd: Goleniów
Wysłany: 2017-02-01, 17:36   

Alex kiedy mogę podjechac do Ciebie żeby obejrzeć to i kupić? Chlopie pomysł rwelka. Można na tyk dobry pieniądz zrobic
_________________
"A wszystko przez to, że babka telewizora nie miała...."
Diana 54 air king
Dianka 75
 
 
Alex 

Dołączył: 07 Gru 2015
Posty: 49
Skąd: Świdwin
Wysłany: 2017-02-02, 12:49   

Jeżeli chodzi o magazynek to sprawa wygląda następująco:

- produkcja magazynków. Jak napisałem wcześniej największym problemem jest czas.
Tokarka zajmuje 80% czasu wykonania magazynku (sam magazynek na śrut to prawie 100%) reszta
jest robiona na frezarce (sam uchwyt). W mojej firmie praktycznie nie obrabiamy aluminium jedynie
wysokogatunkową stal i trochę brązów. Dlatego problemem jest przestawienie tokarki czy frezarki na
inną produkcję.

- cena magazynka. Tutaj robi się mniej fajnie. Nie zamierzam się na magazynkach dorobiać bo musiała by to być
produkcja masowa a na taką nie mogę sobie pozwolić ani też nie mam chęci . Raczej zostanie w
sferze produkcji hobbystycznej i mocno dorywczej na zasadzie "zrobię 1-2 komplety i spróbuję je
sprzedać". Jeżeli oczywiście znajdę czas.

Myślę, że uczciwą ceną za komplet tj. uchwyt i jeden magazynek będzie 150zł (5 paczek śrutu) a
każdy dodatkowy magazynek 80 zł.

- testy- nie widzę najmniejszych przeszkód aby jeden komplet dać Wam na 2-3 tygodnie do testów.
Jak się spodoba i ktoś będzie chciał go sobie zostawić -proszę bardzo, cenę podałem. Jeżeli nie, to po
prostu odeślecie mi go.

Tylko najpierw muszę go zrobić :mrgreen: . Materiału mam na 1 może 2 magazynki, uchwyt zrobię taki sam
jak ten ze zdjęć (na dolną szynę). W tej chwili jestem zawalony robotą ale może dam radę zrobić je
w przyszłym tygodniu.

Jak zrobię jeden komplet to dam znać w tym temacie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Wsparcie dla forum zapewnia Speed Computer Service, kontakt: sklep@scs.szczecin.pl